اسكار البينو قرمز    Red Albino Oscar

اسكار البينو سفيد

اسكار البينو سلطنتي

اسكار البينو تايگر


موضوعات مرتبط: گالري عكس ، ماهي اسكار

تاريخ : | | نویسنده : یونس آقايي |
تاريخ : | | نویسنده : یونس آقايي |

تكثير ماهي اسكار:

 

نام : اسکار

تانک مورد نياز براي تخم ريزي : حداقل 60 ليتر

نحوه ي تشخيص جنسيت :  

اسکار نر در قسمت سر غوز بلند تري نسبت به ماده دارد ، هم چنين باله ها و جثه ي نر از ماده بزرگتر است

 

براي تکثير اسکار ابتدا شما بايد تعدادي اسکار نر و ماده به ترتيب با نسبت 4 به 3 در تانک نگهداري کنيد تا خود اسکار ها جفت خود را تعيين کنند .

علائم جفت گيري و آماده بودن اسکارها : قفل کردن لب ها در هم که ممکن است آن را با دعواي آنها اشتباه بگيريد که در زمان دعوا آنها به دور هم مي چرخند و هر کدام سعي مي کند ديگري را گاز بگيرد ولي در هنگام آمادگي براي تکثير تنها لب ها را در هم قفل کرده و آسيبي به هم نمي رسانند .

در اين زمان شکم هاي آنها مقداري ورم مي کند و به تميز کردن يک سنگ يا گوشه اي از آکواريوم مي پردازند . ( در بعضي موارد آبهاي سفيد رنگي هم از ماهي ماده دفع مي شود . )

پس از مشاهده ي علائم بالا جفت مورد نظر را به يک تانک ( حداقل 60 ليتري ) ديگر منتقل کرده و يک سنگ بزرگ ضدعفوني شده در آن قرار دهيد تا روي آنها تخم بگذارند . هم چنين در آب تانک به ازاي هر 10 ليتر يک قطره متولين بلو و با يک قاشق چايخوري نمک بريزيد تا از ابتلاي تخم ها به قارچ جلوگيري شود . ( بايد آن قدر متولين بلو ريخت تا آب آبي شود . )

تذکر : اگر سنگي براي تخم ريزي در تانک قرار ندهيد آنها شن ها را به صورت مربعي کنار زده و آنجا تخم ريزي مي کنند . بنا براين بايد تانک به خوبي شسته شده باشد که آسيبي به تخم ها نرسد .

 

پس از تخم ريزي ، کمتر به تانک آنها نزديک شده تا موجب اضطراب اسکار ها و خوردن تخم ها نشويد . هم چنين بهتر است غذاي پر انرزي و کم حجم تري براي آنها بريزيد تا موجب کثيف شدن آب و خراب شدن تخم ها نشود .

 اما پس از 48 ساعت از بارور کردن تخم ها ، آنها تبديل به نوزادان اسکار مي شوند که والدين تا زماني که بيمار نشده اند از آنها نگهداري مي کنند و در صورت بيماري همه ي بچه ها را مي خورند . (نکته : مي توان پس از باردار کردن تخم ها والدين را جدا کرد و براي بار بعد آنها را تغذيه کرد ولي بهتر است اجازه دهيد تا خودشان از آنها مراقبت کنند . ) 

تذکر : ممکن است در بعضي اوقات ملاحظه شود که اسکار ها بچه ها را مي خورند که اين باور غلطي است و والدين که احساس خطر کرده بودند فرزندانشان را در دهان گرفته و به محل امن تري از تانک منتقل مي کنند . 

تغذيه ي بچه اسکار ها : تا 48 ساعت پس از بچه شدن تخم ها آنها آنها نيازي يه غذا دادن ندارند و از کيسه ي چربي زير شکمشان تغذيه مي کنند اما پس از اين مدت مي توانيد از لوفاک ريز و جگر هاي خرد شده ي گوسفند و گاو براي تغذيه ي آنها استفاده کنيد . ( البته در بعضي موارد والدين خودشان فرزندان را تغذيه مي کنند . )

 تذکر : در زمان کوچک بودن آنها هرگز والدين را با ماهي زنده تغذيه نکنيد ؛ چون ممکن است بچه اسکار ها را بخورند .


موضوعات مرتبط: ماهي اسكار

تاريخ : | | نویسنده : یونس آقايي |

ماهی اسکار

اسكار

یکی از محبوب ترین ماهی های آکواریوم در رده گوشتخوارها به حساب میاد که خیلی مورد توجه آکواریومیست های

حرفه ای قرار میگیره . ماهی اسکار بومی آمازون , پاراگوئه و شرق ونزوئلا ست. این ماهی از خانواده Chichlidae و با نام علمی Astronotus ocellatus شناخته میشه .

شاید در نگاه اول ظاهر خشن و پر هیبت و ترسناکش افرادی که دارای روح لطیفی هستن رو منصرف کنه از خرید چنین ماهی ای , اما دونستن اینکه این ماهی یکی از باهوش ترین و دست آموز ترین ماهی های آکواریوم به حساب میاد , باعث شده که جزو پر طرفدار ترین ماهی ها شمرده بشه . از خصوصیات ماهی اسکار اینه که کاملن دست آموز میشه و صاحب خودش رو از غریبه تشخیص میده . وقتی شما به ماهی خودتون غذا میدین , بعد از مدتی ماهی فقط وقتی که شما جلوی آکواریوم می ایستین به سمتتون میاد و هر کس دیگه ای که قصد غذا دادن به اونها رو داشته باشه , بهش توجهی نمیکنه حتا وقتی گرسته باشه ! وقتی که این ماهی ها بزرگ میشن میتونید سطح بدنشون رو نوازش کنین و از نوازش شدن لذت میبرن . از طرفی ماهی هایی هستن با هوش خیلی بالا . گاهی اوقات از سیستم پنهان سازی غذا استفاده میکنن و طعمه ها رو در جایی مخفی میکنن و سر فرصت اونها رو میخورن . شکارچی های خیلی ماهری هستن و به سادگی هر نوع ماهی کوچکی رو صید میکنن . از نوزادانشون مراقبت میکنن و خیلی دوست داشتنی هستن . از این نظر این ماهی ها پر طرفدار شدن . شرایط نگهداری اونها تقریبن ساده ست و ماهی های خیلی مقاومی هستن در مقابل بیماریها و در صورتیکه در شرایط خوبی نگهداری بشن و از نظر تغذیه و بهداشت رعایتشون رو بکنید , خیلی زود بزرگ میشن و بعد از یکی دو سال آماده برای تولید مثل . بهتره بصورت گروهی نگهداری بشن در دسته های 3 تا 4 تایی یا بیشتر تا خودشون جفتشونو انتخاب کنن . این ماهی ها از سن 2 سالگی بالغ میشن و آماده تخم گذاری . یعنی اندازه اونها باید تقریبن بین 15 تا 20 سانتیمتر برسه . دمای 24 تا 28 درجه رو میپسندن و در دمای 28 درجه تخم ریزی میکنن و کمتر از این دما رو نمیپسندن و عوض کردن قسمتی از آب آکواریوم با آب تازه محرک خوبی برای تولید مثل اونها به حساب میاد .

نکته بسیار جالب در این ماهی ها اینه که با دکوراسیون آکواریوم مشکل دارن و اگر از دکور آکواریوم خوششون نیاد و یا خیلی شلوغ باشه , اونو به هم میریزن و گاه دیده شده حتا قطعات پلاستیکی گیاهان رو از آکواریوم به بیرون می اندازن . نسبت به اکسیژن آب حساس هستن و اگر اکسیژن آب کم باشه سریع عکس العمل نشون میدن و به پهلو مایل میشن ! نسبت به شوک و استرس شدید هم حساس هستن و در این صورت دچار سکته میشن و لبهاشون کج میشه که ارزش اقتصادی خودشونو از دست میدن . پس باید خیلی مراقب باشید تا به این ماهیها شوک وارد نشه . همینطور , این ماهی ها وقتی که میترسن رنگشون عوض میشه و به پهلو روی ماسه ها دراز میکشن , این حالت در زمانی اتفاق می افته که قصد گرفتن اونا رو با تور دارین ! آکواریومی که مناسب برای اونها باشه , آکواریومی بزرگ با فضای باز برای شنای ماهی و تزئینات صخره ای و کنده های درخت و آبی کمی اسیدی با تهویه دائم آب هست . ریگ های نسبتن درشت و تکه سنگهای درشت و صیقلی . pH مورد نیاز این ماهی 6 – 7.5 و dH آب 5 – 15 هست . موقع تخم گذاری بهتره از یک تکه کاشی تمیز و براق یا یک تکه سنگ مرمر صاف استفاده بشه و در کف آکواریوم قرار بدید تا ماهی تخم ها رو روی اون بذاره . وگرنه ماهی ها خودشون اقدام به تمیز کردن سطح سنگها یا حفر گودال در ماسه میکنن و سپس شروع به تخم گذاری میکنن . در این شرایط هیچ ماهی ای نمیتونه به لانه اونها نزدیک بشه و پدر و مادر به شدت از تخم ها مراقبت میکنن .

باید بدونید که برای تحریک اسکارهای به تخم گذاری باید pH آب 7.5 و سختی آب 10 و دمای آب 28 درجه و آکواریومی با گنجابش 200 لیتر لازمه وگرنه تخم نمیگذارن . تخم ها بعد از 3 تا 4 روز شکفته میشن و نوزادان تا مدت 2 روز بی حرکت باقی میمونن و بعد از اون از کیسه زرده تغذیه میکنن . بعد از یک هفته لازمه روزانه 4 بار با آرتمیا و در هفته های بعد از دل چرخ شده گوسفند تغذیه بشن . این ماهی ها گوشتخوار و مهاجم هستن و بهتره فقط با ماهی های گوشتخوار نگهداری بشن . برای سلامتی اونها خوبه از ماهی های رودخانه ای ریز در هفته یک تا دو بار استفاده بشه . البته بهتره از قبل طعمه ها رو در ماده ضد عفونی کننده به مدت یک ساعت قرار بدید و بعد به آب ماهی ها بندازید تا اگر حامل بیماری باشن , از بیمار کردن اسکارها جلوگیری به عمل بیاد . گاهی اوقات غذاهای گیاهی مثل گلوله خمیر نان جو و اسفناج هم میخورن . اما غذای اصلی اونها قطعات درشت گوشت و دل گاو و میگو و حتا گوشت صدف هست . ماهی سیکلید گورخری میتونه در کنترل تجاوزکاری اسکار نقش مهمی رو ایفا کنه و خوبه این دو ماهی در کنار هم نگهداری بشن تا از حالت تهاجمی و کنجکاوی اسکارها کم بشه . اسکارها رنگهای متفاوتی دارن . سفید و صورتی و زرد و ببری و قرمز و حتا باله پروانه ای و مسی رنگ . میتونید رنگهای مختلف اونها رو با هم نگهداری کنید . راههای تشخیص جنسیت اسکار کمی مشکل و در سن بلوغ فهمیده میشه :

ماهی نر :

- قوز روی سر بلندتر از ماده ست .

- دهان بزرگتر و لبها پهن تر از ماهی ماده ست .

- نوک لوله اسپرم در مخرج دوکی شکل و قلمو شکله .

 


موضوعات مرتبط: ماهي اسكار

تاريخ : | | نویسنده : یونس آقايي |

ماهي اسكار

اسكار مسي

اسكار

 

اسكار

 

اسكار


موضوعات مرتبط: گالري عكس ، ماهي اسكار

تاريخ : | | نویسنده : یونس آقايي |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.